Ceramic infrared electric heater ARDESTO HCP-1000RBG
SKU: HCP-1000RBG
ARDESTO Ceramic infrared electric heating panel HCP-1000RBG with magnesite plate and beige thermostat with a capacity of 1,000 W. It is designed for heating a room with an area of 20 m2. The ultra-thin case will not take up extra space, and the look will complement and decorate any interior. The device does not burn oxygen, does not dry the air, does not emit chemical compounds and unpleasant odors, and is completely silent.
  • Infrared electric heating panel
  • Magnesite plate
  • Heating of a room with an area of 20 m2
  • Thermostat
  • Heat reflective screen
  • Horizontal or vertical placement
  • Size is 120 × 60 cm
Main characteristics
  • A type
    ceramic heater
  • Setting
    floor / wall
  • Space heating
    20 sq m
  • Heating power max.
    1 kW
  • Rated voltage
    220 V - 50 Гц