Convection heater Ardesto CH-1500MCW
SKU: CH-1500MCW
Electric convector with mechanical control and two power levels, IP24 safety rating and 1500 W power. Designed for heating 15 m2. Convectors Ardesto support both wall and floor type of installation. Brackets and supports are included.
Main characteristics
  • A type
    electrical convector
  • Setting
    floor / wall
  • Space heating
    15 sq m
  • Heating power max.
    1.5 kW
  • Control
    mechanical
  • Rated voltage
    220 V
  • Rated current
    5.8 A - 6,8 A
  • Heating volume
    37 m³
  • Surface temperature
    90 °С
  • Cord length
    1.55 m
Functionality
  • Heating element
    closed ribbed
  • Thermostat
    ✔️ bimetallic
Security
  • Protection class
    IP24
  • Class of energy protection
    class II
  • Frost protection
    ✔️
  • Overheat protection
    ✔️
Physical characteristics
  • Power Source
    electricity
  • Colour
    white
  • The weight
    4.4 kg
  • Dimensions
    66х45х11
Additionally
  • Capabilities
    turnover shutdown / Thermoregulator / Anti Frost mode
  • Package Contents
  • Manufactured
    Ukraine
Gross size
  • Weight
    5.42 kg
  • Length
    720 mm
  • Height
    470 mm
  • Width
    100 mm