Electrical convector heater ARDESTO CH-2500MCW
SKU: CH-2500MCW
Electric convector with mechanical control, IP24 safety rating and 2500 W power. Designed for heating 25 m2. Convectors Ardesto support both wall and floor type of installation. Brackets and supports are included.
Main characteristics
  • A type
    electrical convector
  • Setting
    floor / wall
  • Space heating
    25 sq m
  • Heating power max.
    2.5 kW
  • Control
    mechanical
Functionality
  • Heating element
    closed ribbed / tubular (heating element) with aluminum fins
  • Thermostat
    ✔️ (electromechanical capillary)
Security
  • Protection class
    IP24
  • Class of energy protection
    class II
  • Frost protection
    ✔️
  • Overheat protection
    ✔️
  • Disabling rollover
Physical characteristics
  • Power Source
    electricity
  • Colour
    white
  • The weight
    5.9 kg
  • Dimensions
    91x45x12
Additionally
  • Capabilities
    Automatic temperature control / Anti Frost mode
  • Package Contents
  • Manufactured
    Ukraine
Gross size
  • Weight
    6.96 kg
  • Length
    970 mm
  • Height
    480 mm
  • Width
    110 mm