Fan Heater ARDESTO FHB-2000TW
SKU: FHB-2000TW
ARDESTO FHB-2000TW tower fan heater, white, 87cm high, with PTC ceramic heating element, 2000W.
  • Tower fan heater
  • PTC ceramic heating element
  • Mechanical control
  • 1,000/2,000W heating power
  • Wide air flow angle
  • Overheat protection
  • Tip-over sensor
Main characteristics
  • A type
    fan heater
  • Setting
    floor
  • Heating power min.
    1 kW
  • Heating power max.
    2 kW
  • Number of heating modes
Functionality
  • Heating element
    Ceramic
Security
  • Overheat protection
    ✔️
  • Disabling rollover
    ✔️
Physical characteristics
  • Body shape
    cylindrical
  • Power Source
    electricity
  • Colour
    white
  • The weight
    2.4 kg
  • Dimensions
    87x31.5x31.5
Additionally
  • Capabilities
    Wide blowing angle
Завантажити PDF
YouTube Video
  • Tower fan heater
  • PTC ceramic heating element
  • 1,000/2,000W heating power
  • Wide air flow angle
  • Tip-over sensor
Stylish and durable design
6 operating modes
Easy to use
A wide air flow angle ensures quick heating of the room. In addition, you can choose the fan heater power - 1,000 or 2,000W.