Hair clipper Ardesto HC-Y30-DBS
SKU: HC-Y30-DBS
* Recommended retail price
- Combined stainless steel blades with titanium spraying and self-sharpening ceramics
- Charge indicator on the body, with the display of the remaining charge in percent
- Cut length adjustment without use of nozzles from 0,5 to 2,5 mm
- Full charge time: 70 minutes, with further operation up to 45 minutes
Main
A typeclipper
Attachmentsfor hair
Per set6 pcs
Equipmentbutter / cleaning brush / manual / attachments / charger / hair clipper
Functional capabilities
Number of length settings11 (0.5 mm, 1 mm, 1.5 mm, 2 mm, 2.5 mm, 4-6 mm; 7-9 mm; 10-12 mm; 16-18 mm; 22-24 mm; 28-30 mm)
Specification
Cutting length adjustmentby controller
Minimum cutting length0.5 mm
Maximum cutting length30 mm
Blade coatingstainless steel with titanium coating / ceramic
Power4.5 W
Powered
Source of powernetwork / battery
Battery life45 min
Battery charging time1.1 h
Charging indicator✔️ on body display
Additional Features
Key Featuresstand
Physical
Colourblack steel
Display✔️
Gross size
Weight0.54 kg
Length70 mm
Height200 mm
Width210 mm
Volume0.0029 m³
Warranty
Warranty12 months
Perfect hairstyle
The combination of ceramic and stainless steel blades with a titanium coating ensures a neat trimmingand a long-lasting sharpening of the blades.The clipper can also be used without detachable heads as a trimmer for a more detailed trimming of the haircut pattern, with length adjustment from 0.5 to 2.5 mm. An additional six heads extend the adjustment range of cuttingfrom 4 to 30 mm.The built-in battery provides 45 minutes of autonomous work, and time of full charge takes 70 minutes.The LED display shows the charge and status of the device. For convenient storage in a horizontal position, the device is provided with a special charging stand.