Infrared Heater Ardesto IH-3000-Q1S
SKU: IH-3000-Q1S
Infrared heater with a 3000 W quartz heating element and a remote control. Designed to heat a room with an area of 11.2 to 16 m2.
Main characteristics
  • A type
    infrared heater
  • Setting
    floor / wall / ceiling
  • Space heating
    16 sq m (indoor area), 11 m² (outdoor area)
  • Heating power max.
    3 kW
  • Rated voltage
    220 V 50 Hz
Functionality
  • Heating element
    quartz
  • Thermostat
    ✔️ smooth adjustment
Security
  • Protection class
    IP24
  • Overheat protection
    ✔️
Physical characteristics
  • Power Source
    electricity
  • Colour
    silver
  • The weight
    4 kg
  • Dimensions
    106х20х10
Additionally
  • Capabilities
    protective grid / Do not turn on in vertical position!
Gross size
  • Weight
    4.34 kg
  • Length
    1070 mm
  • Height
    140 mm
  • Width
    230 mm