Milk Frother ARDESTO MBC-Y500B
SKU: MBC-Y500B
ARDESTO milk foam maker MBC-Y500B is a compact and efficient device for preparing stable milk foam for your favorite drinks. It is made of high-quality black plastic, the model will fit well into any kitchen interior, and will also serve for a long time. The frother is distinguished by a decent power (500 W), it has the ability to froth up flawless foam in a few minutes.
  • Volume is 500 ml
  • 360° rotation on the stand
  • Automatic shutdown
  • Inner tank is made of stainless steel with non-stick coating
  • Black color
General
  • Type
    milk frother
  • Tank volume
    500 ml
  • Power
    500 W
  • Number of modes
    4 pcs
  • Modes
  • Voltage
    220 V - 240 V
  • Frequency
    50 Hz /60 Hz
  • Maximum volume of milk for heating
    500 ml
  • Maximum volume of milk for foaming
    290 ml
  • Minimum volume of milk for foaming
    250 ml
  • Features
Additional
  • Material
    stainless steel
  • Color
    чорний
  • Package contents
    milk frother / power base / user manual / warranty card
Gross size
  • Weight
    1.14 kg
  • Length
    200 mm
  • Height
    210 mm
  • Width
    180 mm